13 tipov zo školenia, vďaka ktorému som ľavou zadnou získal certifikát Google Analytics

Koncom októbra som vyrazil do Prahy na školenie o Google Analytics. Rozprával o ňom Honza Tichý. Prebral s nami nielen základy a rozhrania Google Analytics, ale aj aké dáta sledovať a ako nad nimi premýšľať. Školenie prebehlo pod taktovkou Google Partners Academy.

Mám pre vás 13 tipov, ktoré mi z tohto školenia prišli zaujímavé

1. Všetko sa odvíja od toho, aké si zvolíte ciele a stratégie:

  • Je treba si ujasniť, aké reporty či metriky sú pre vás dôležité a potom plánujte, ako to chcete merať a implementovať.

2. Je dôležité poznať metodiku používaných nástrojov:

  • Napríklad konverzie v Analytics a konverzie v Ads nie sú to isté.
  • Medzi metrikou Používatelia a Návštevy je v reportoch Google Analytics rozdiel. V štatistikách znamená užívateľ 1 prehliadač. Na rozdiel od toho nová návšteva začína po 35 minútach rovnakého užívateľa. Rovnako tak sa nová návšteva začne započítavať po polnoci.
  • Po polnoci začína ďalšia návšteva, aj keď je užívateľ iba jeden — v účte teda prevažujú návštevy nad používateľmi.

3. Len surové dáta nám nič nepovedia, zmysel začínajú dávať, až keď ich môžeme s niečím porovnávať (napríklad rovnaké dáta porovnávajúce sa v čase, porovnávanie metrík s určitými dimenziami — tržby, návštevy a pod. Vztiahnuté k určitému zdroju, médiu).

4. Reporty s názvom Tok (Tok správania, Tok používateľov, Tok udalostí, Tok k cieľu) vám nič nepovedia, nestrácajte s nimi čas, v Analytics je oveľa viac zaujímavejších reportov.

5. Šikovná finta na zistenie miery okamžitých odchodov veľa preklikávaných URL stránok (môže byť užitočné pre PPCčkaře) — odporúčam si nastaviť dostatočne dlhé obdobie. Postup je na obrázku č.1 a tiež v bodoch tu:

  • CHOVÁNÍ — OBSAH WEBU — VSTUPNÍ STRÁNKY
  • nad grafom prepnúť zo Souhrn na Používání webu
  • zoradiť podľa Míry okamžitého opuštění
  • Typ řazení vážené

Obr. 1: Finta na zistenie miery okamžitých odchodov veľa preklikávaných URL stránok.

6. Výstupné stránky a odchody z webu — v Analytics dokážete zistiť, z ktorých stránok používatelia najviac odchádzajú a mrknúť sa, či stránku nemôžete upraviť užívateľovi pre lepšiu prehľadnosť. U niektorých tipov stránok (blog či produktové stránky) to nemusí byť tak zlé ako u iných.

  • Typicky sa jedná o rozcestníky (kategória, podkategórie), ktoré majú používateľa nasmerovať niekam ďalej na vašom webe. Zistiť to môžete cez CHOVÁNÍ — OBSAH WEBE — VÝSTUPNÍ STRÁNKY. Opäť ako u predchádzajúceho bodu je dobré mať dostatok dát (dlhšie zvolené obdobie).

7.  Za zdrojom návštevnosti (direct/​none) sa neskrýva len priamy prístup na web, ale aj:

  • Web môžete mať v záložke prehliadača v obľúbených.
  • Môže to byť odkaz v nejakom offline dokumente (word, adobe reader).
  • Užívateľ môže prísť z nezabezpečeného webu (http) na zabezpečený.
  • Môže ísť o odkaz preposlaný v Messengeri, prípadne v inom softvéri.

8. Analytics rozoznajú len 3 druhy médií — (direct)/(none), organic a referral — zvyšok potom rozoznáva pomocou UTM parametrovAko si uľahčiť značkovanie nájdete tu. UTM parametre sa však neodporúčajú pridávať do internej navigácie webu.

9. Analytics si 6 mesiacov dozadu pamätá preklik  — keď sa teda používateľ preklikol na web cez zdroj Google/​cpc, odišiel a po 5 mesiacoch sa vrátil preklikom zo zdroja Google / organic a urobí objednávku, tá sa pripíše organickému zdrojmi.

10. Čo v Analytics zkresluje tržby:

  • Strata cookies, viac zariadení.
  • Storná, reklamácie, vratky.
  • Offline konverzie — ROPO efekt (používatelia si niečo nájdu na webe a kúpia telefonicky alebo na pobočke).
  • Podiel viacerých zdrojov — Najčastejšie konverzné trasy, atribuční modely.

11. Report Asistované konverzie vám nič nepovie, nestrácajte s ním veľa času. Oveľa zaujímavejšie je Nástroj na porovnávanie modelov. Analytics meria pomocou atribučného modelu Posledný nepriamy preklik, je možné výsledky porovnávať s ďalšími modelmi, ktoré má Analytics zabudované (S nárastom v čase, Lineárne, Založené na pozícii…), ale môžete si vytvoriť aj vlastný atribučný model. Každý atribučný model má niečo do seba, nejde povedať, ktorý je najlepší.

12. Aj keď nie najlepšie, ale asi najviac vhodný je model Data driven Attribution čiže Atribúcia riadená dátami, kedy model dokáže rozpoznať, ktorý zdroj bol na ceste naozaj užitočný (záslužný).

13. Postrážte si, aby ste stránky “/ dakujeme” (typicky ďakovacie stránky po nákupe) vylúčili z indexácie stránok. Prečo? Táto stránka totiž znamená konverziu, nechcete teda, aby ju ktokoľvek mohol dohľadať na vyhľadávači, len tak na ňu kliknúť a skresliť vám tak štatistiky.

Poznatkov som si odniesol oveľa viac, tu som len vypichol tie, ktoré sa mi zdali najzaujímavejšie. Vďaka tomuto školeniu som potom hravo zvládol certifikát Google Analytics od Googlu v rámci jeho Academy for Ads.

A čo vy? Ako nad dátami z Google Analytics premýšľate? Aké reporty sledujete najčastejšie? Budem rád, keď mi dáte vedieť do komentárov.

12. 11. 2018

Komentáře (0)

Přidat komentář

Odesláním formuláře souhlasíte s všeobecnými obchodními podmínkami služeb Besteto.
Váš komentář podléhá ruční kontrole.